Pandemide, kuşağının yüzde 30’u işinden oldu..!

0
38

Deloitte tarafından 20 ülkeden 4 bin 711, Z kuşağı üyesi ile yapılan araştırmaya göre, pandemi döneminde dünya genelinde Z kuşağının yüzde 30’u ya işini kaybetti ya da ücretsiz izne çıkarıldı.

Türkiye’de katılımcıların yüzde 66’sı, dünyada ise yüzde 45’i ebeveynlerinden daha az mutlu bir kuşak olduklarını belirtiyor. Z kuşağı, 90’ların son dönemini de içine alarak 2000’lerde doğan çocukları kapsıyor.

Deloitte tarafından gerçekleştirilen “2020 Küresel Y Kuşağı Araştırması”, pandeminin genç çalışanların işlerine olan etkisini de gözler önüne seriyor.

Anketin yapıldığı dönemde Z (1990’ların sonu dahil 2000’lerin başında doğanlar) kuşağının neredeyse yüzde 30’u ve Y (25-30 yaş) kuşağının neredeyse çeyreği işini kaybettiğini veya geçici olarak ücretsiz izne çıkarıldıklarını söylüyor. Y kuşağının yalnızca üçte biri ve Z kuşağının yüzde 38’i istihdamlarının ve gelirlerinin etkilenmediğini belirtiyor.

Z kuşağı, 90’ların son dönemini de içine alarak 2000’lerde doğan çocukları kapsıyor.

Y KUŞAĞININ SADECE YÜZDE 17’Sİ EBEVEYNLERİNDEN DAHA MUTLU

Türkiye’den 300 katılımcının yer aldığı araştırmada, Y kuşağının sadece yüzde 17’si, ebeveynlerinden daha mutlu olduğunu belirtti. Bu rakam dünyada ise yüzde 26 oranında. Türkiye’de katılımcıların yüzde 66’sı, dünyada ise yüzde 45’i ebeveynlerinden daha az mutlu bir kuşak olduklarını belirtiyor.

Sonuçlara göre Türkiye’de Y kuşağının stres seviyesini en çok etkileyen konular refah seviyesi, kariyer ve iş olanakları, fiziksel ve ruhsal sağlık olarak öne çıkıyor.

2018’de sosyal-politik ve ekonomik durumun önlerindeki bir yıl içerisinde iyiye gideceğini düşünen Y kuşağı katılımcılarının oranı yüzde 40’lar seviyelerinde iken, 2019’da daha pesimist bir hale bürünerek yüzde 15’lere gerilemişti. 2020 için ise katılımcıların yüzde 21’i ekonomik olarak iyileşme beklerken sosyal-politik anlamda iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 17’de kalıyor.Pandemide, kuşağının yüzde 30’u  işinden oldu..!

Hem Türkiye’de hem dünyada araştırmaya katılan Y kuşağı ekonomik, politik ve sosyal anlamda kutuplaşmanın ve ayrışmanın daha da artacağı konusunda hem fikir.

Çevresel konulara da oldukça duyarlı olan Y kuşağı, insanların çevreye vermiş olduğu zararın çok büyük olduğunu ve artık geri dönüşü olmadığını düşünüyor. Türkiye’de ve dünyada katılımcıların yarısı bu konuda hem fikir. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 91’i küresel ısınmanın başlıca nedeninin insan olduğu konusunda birleşirken bu oran dünyada yüzde 83 seviyesinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz