Kültürel miras vasfını ecdadın yaptığı gibi koruyacağız

0
45

Ayasofya’da bir yanlışı düzelttik: Kültürel miras vasfını ecdadın yaptığı gibi koruyacağız..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya’nın kiliseden değil müzeden camiye dönüştürüldüğünü hatırlattı. Erdoğan, “Ayasofya’yı yanlış bir kararla da olsa müzeye biz çevirmiştik, onu yeniden camiye de biz döndürüyoruz” ifadelerini kullandı. Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: Biz, milletimizle beraber yürüdük, milletimizle beraber o gece (15 Temmuz) darbeyi ve darbecileri bitirdik.

Ayasofya’yı müzeden camiye çevirdik

Ayasofya
Ayasofya
  • Erdoğan Ayasofya’nın kiliseden değil müzeden camiye dönüştürüldüğünü hatırlattı. Erdoğan, “Ayasofya’yı yanlış bir kararla da olsa müzeye biz çevirmiştik, onu yeniden camiye de biz döndürüyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Hiçbir ayrım yapmadan herkesi Türkiye’nin hak, hukuk, adalet ve meşruiyet temelinde uzattığı barış ve iş birliği eline karşılık vermeye davet ediyorum. Bedeli mazlumların, mağdurların ahı ve feryadı olan hiçbir düzenin sahiplerine hayır getirme ihtimali yoktur. Yaşadığımız dünyayı sadece belirli bir kesim için değil herkes için daha huzurlu bir yer haline getirene kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Ayasofya’nın müzeden camiye döndürülerek hizmet vermeye başlayacak olması hepimizi sevindirmiştir. Harap halde teslim alınan Ayasofya, tam anlamıyla bize ait bir eser haline dönüştürülmüştür. Tam 5 asırdır süren bu sahiplenişi yok sayarak burayı Fetih’ten önceki haliyle tasavvur etmekte ısrarın gerisinde gaflet yoksa başka şeyler aramak gerekir” dedi. Erdoğan, şöyle devam etti:
  • SİNSİCE HAREKET EDİYORLAR
  • “Bu medeniyetin tarihine, kültürüne değerlerine doğrudan saldırmaya cesareti olmayanlar sembollerimizi yıpratarak sinsice kendilerine yol bulmaya çalışıyorlar. Hiç kimse merak etmesin Ayasofya’yı yeniden vakfiyesine uygun hale getirken kültürel miras vasfını da ecdadın yaptığı gibi koruyacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz